Körkérdést intéztem nemrégen az Ayura Natura csoportomban, azzal
kapcsolatban, hogy ki milyen hőmérsékletű vizet szeret inni?



- csökkenti a fáradtságot.
- megszépíti a bőrt, hajat, a sejteket feltölti
- elősegíti az emésztést
- megnyugtatja az elmét
- felfrissít, éltet
- gyorsan felszívódik a szervezetben
- tisztítja a szervezetet.
Miért olyan fontos a meleg víz ivása az Ayurvédában?
A víz a legfontosabb az egészségünk szempontjából, ezt nem vitatom! De nem mindegy, hogy milyet iszunk és mennyit. Az Ayurveda emellett kiemeli a víz hőmérsékletének és a mennyiségének fontosságára.
Nagy divat manapság az ásványvíz. A magyar nyelv pedig szenzációs: bubis vagy mentes. A jó kis pet palackokban aztán – állítólag – kioldódnak nem belevaló részek is. Ezt nem tudom, nem vagyok vegyész. De akár el is hihetem. Én a jó öreg klasszikus szódavizet iszom, vagy csapvizet,
citrommal.De miért is kerüljük a hideg vizet? A hideg víz – főleg, ha étkezés közben, vagy közvetlenül utána iszunk – rendkívül megterheli a gyomrot, az egész emésztőrendszert, hiszen az ételt a gyomor először megfelelő hőmérsékletűre kell, hogy hozza a jó emésztéshez: melegíti, vagy hűti. Ha meleg ételre hideget iszunk, az megzavarja a gyomrot, nem tudja, mit tegyen. És aztán jönnek a Gyógyszertárak, és javasolják a gyomorvédőket. Igaz?
Vannak, akik a sok vízfogyasztás ellenére is száraz bőrűek, és csillapíthatatlan szomjúságot éreznek. Az Ayurveda szerint nem megfelelő az emésztési tűz, nem jut el a sejtekhez megfelelő mennyiségű víz. Ezt érdemes meleg – forró vízzel elősegíteni. Sőt! Ízesíthetjük akár fűszerekkel is, vagy gyógynövényekkel.
Miért olyan jó a forró víz?
Az Ayurveda és a keleti filozófia szerint a forralás energiával tölti fel a vizet, mélyebbre hatol a szervezetben, és jobban megtisztítja azt. Ezért javasolt a forró víz rendszeres használata.
A víz forráskor megtisztul és megváltoztatja annak szerkezetét. Az emésztőrendszerben felhalmozódó anyagcsere-maradékok meleg vízzel hatékonyabban lemoshatók. A meleg is támogatja az Agnit (az emésztőrendszeri tüzet). Az Ayurveda egyáltalán nem javasolja a jéghideg vizet, különben Agni „kihal”.
A meleg víz használata - a hideg víz helyett - igen pozitív hatással van a közérzetre.
Nálam sokszor előfordul, hogy fölforralom a vizet, teszek bele pici sót, és úgy iszom. És tudjátok mit? Rendkívül jól esik. Hallgatok a szervezetemre, mely jelzi, hogy szüksége van a forralt vízre, annak könnyebb feldolgozása, felszívódása érdekében.
Ha étkezés közben pedig nem hideg, hanem forró vizet iszunk, akkor az segít kiüríteni a vízben oldódó méreganyagokat a szervezetből.
Mennyi víz az elég?
Az Ayurveda tanítás eltér a ma divatos nyugati „igyunk-2-3-liter-vizet-naponta” szlogentől. Én sem tudok ennyit meginni, még nyáron sem! Hiszek az Ayurvedikus tanításban, miszerint sok tényező játszik szerepet abban, hogy mennyi vizet kell fogyasztani. Ilyen például:
- az életkor
- az átlagos stressz
- az időjárás
- a táplálkozási mód
- a munkahelyi terhelés
- az alkat típusa
Hogyan kell inni a vizet?
A legjobb reggel, 10 perces forralás után meginni egy pohár (de min. 1 dl.) vizet. Ha napközben nincs mód máshol is forró vizet inni, akkor érdemes egy termoszba tenni, és úgy iszogatni.
A víz élvezete étkezés közben
Az Ayurveda szerint kifejezetten javasolt az étkezés közbeni 1 pohár tiszta forró víz fogyasztása. Persze, az elfogyasztott ételtől is függ, mennyit igyunk. Levesnél nem kell annyit. Szerencsére a magyar konyha egyik fő fogása a leves. Egy kiadós leves (a benne főtt ásványi anyagok és vitaminok jótékony hatásán kívül) kellő mennyiségű folyadékot is biztosít a szervezetünk számára. Száraz étel esetén, az emésztés elősegítéséhez viszont többet is ihatunk. Ha étkezés után megmarad a szomjúságérzet, akkor többet kell inni, mert a szervezetnek több vízre van szüksége az emésztéshez.
Fontos: Soha ne fogyasszuk a vizet hidegen ételhez. Szoba-hőmérsékletű vagy meleg legyen.
Mi a forró víz ivásának hatása?
Nappal és éjszaka is folyamatosan folyadékot veszítünk. Az elégtelen ivóvíz sok testi és lelki problémát okozhat: fáradtság, koncentrációs problémák, ingerlékenység, gyomorégés – mind-mind a folyadékhiány következményei lehetnek. Ha bármikor bármelyiket tapasztaljuk, igyunk egy pohár meleg vizet! És nézzünk meg áldásos hatását.
Folyt.köv.
fotó: pixabay