Vízivás
Sajnos nem tudom a sima vizet meginni, ezt már sokan tudják rólam. Lassan fóbia lesz nálam, hogy inni, inni, inni! Így hát kénytelen vagyok valamivel ízesíteni, mivel azt tudom, hogy a bolti cukros italok mennyire ártanak.
Van, mikor édeset kívánok, van mikor savanykás italt (pl. salátaecetet literszámra tudnám meginni), és – ne nevessetek ki – előfordult már, hogy langyos-sós vizet ittam. És pompás volt!
Hogy melyik ízt kívánjuk, mindegyiknek megvan a maga oka. Ha nagyon vágyakozunk egy íz iránt, az valószínűleg a benne található ásványi anyagoknak szól, a szervezetünk így közli az agyunkkal, hogy mire van szüksége. Attól függően, hogy savanyút, édeset, csípőset vagy sósat kívánunk, ki lehet találni, mi hiányzik a szervezetünkből.
Figyelj tehát a jelekre!
Ha savanyút ennél
Valószínűleg erős C-vitamin-hiányban szenvedsz. Előfordulhat hormonális változásoknál, például terhesség alatt, mivel felborul az egyensúly a szervezetben. A C-vitamin a legjobb antioxidáns, védi az immunrendszert, de sokat tesz az egészséges bőrért és csontokért is, úgyhogy elengedhetetlen a szervezet egészséges működéséhez. Bátran igyuk! Nekem pl. a fogínyemre is kifejezetten jótékony hatása van, kevésbé érzékeny, és kisebb a hajlam a vérző ínyre.
Az is előfordulhat, hogy a
gyomorsavunk nincsen rendben, csökkent a savtermelés. A gyomorsavnak nagy
szerepe van az ételek lebontásában, a fertőzések megelőzésében is. Ha ilyen jellegű gyomorpanasszal megyünk az orvoshoz, mindjárt pro-biotikumot javasol, és a TV
reklámok csapjából is ez folyik! Szuper megoldás a savanyú (csemege, v. kovászos) uborka is, vagy egy
kevésbé édes alma. Persze a citrusfélék is kiválóak lehetnek.
Ha édes után sóvárogsz
Azt tudjuk, hogy a cukor fokozza az agyban a boldogsághormon (a triptofán nevű aminosav) termelődését, amely élénkíti a szervezetet, jobb kedvet varázsol, ezért egy stresszes, fárasztó nap után különösen jólesik egy szelet csokoládé. Azonban cink- és B6-vitamin-hiány is állhat a háttérben, úgyhogy ha gyanúsan sokszor kívánod meg a cukros ételeket, nem árt pótolni az előbb említett vitaminokat.
Viszont vigyázz, kerüld a finomított cukrot, mert az ugyan helyrebillenti a vércukorszintet, de nem tartós megoldás, mert utána vércukorszintünk még mélyebbre esik. Ezért – cukor helyett – együnk króm-tartalmú ételeket, amely egyensúlyban tartja, helyreállítja a megfelelő inzulinszintet. Króm megtalálható a májban, a marha- és csirkehúsban, krumpliban, répában, tojásban, de számos más ételben fellelhető még, úgyhogy ezekkel érdemes segíteni magunkon.
Ha csak csokoládét kívánunk - ami velem újabban sokszor előfordul -, akkor magnéziumhiányra gyanakodhatunk. Erre nagyon oda kell figyelni, hiszen a magnézium alapvető fontosságú a szervezet normál működésében. Jó magnéziumforrás a spenót, a kelkáposzta, az olajos magvak, a szója, a lazac és a tonhal is.
Ha csípős ízek a kedvenceid
A kimerültség és fáradtság jele. A csípős ételek fokozzák a szervezet vérellátását, a szívműködést, felpezsdítenek, serkentőleg hatnak. De cinkhiány is állhat a háttérben! A cink nagy szerepet játszik ugyanis az anyagcsere-folyamatokban és a vércukorszint egyensúlyának fenntartásában. Fogyasszunk ezért sok húst, halat, hüvelyest vagy tojást, ezek szuper cinkforrások.
Ha sósat ennél
A sót legtöbbször akkor kívánjuk, ha kálium- vagy nátriumhiányunk van. Most átlagos étkezési rend esetéről beszélek, nem arról, ha épp sós nassolni valót szeretnénk. A sós íz stressz, düh, levertség oka lehet. Általában a dehidratáció a nátriumhiány oka, ez edzés, betegség vagy jelentős mértékű alkoholfogyasztás után következik be. Fontos, hogy nátriumot nem csak sós rágcsálnivalókkal vihetünk be a szervezetbe, a zellerben és a sárgarépában is megtalálható ez az ásványi anyag.
S ha mindezt inkább egyben próbálnád, akkor javaslok egy olyan termékskálát, melyben megfelelő mennyiségben és összetételben találhatók a szervezet számára legfontosabb, mindennapos vitaminok és ásványi anyagok.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése