2020. június 26., péntek

AZ IDEGRENDSZER ÉS A LELKI BOLDOGSÁG


Ma folyton arról kell írni, hogy milyen fantasztikus, ha étrend-kiegészítőkkel egészítjük ki az étrendünket (nem véletlenül fogalmaztam így).

Régen nem beszéltünk ennyit arról, mi mindenre van szüksége a szervezetünknek. 

Kertes házban nőttem föl. Kora tavasszal kimentünk a kertbe, és elvetettük a borsót, zöldbabot, ágyást csináltunk a répaféléknek, hogy tavasszal már legyen petrezselyem, ill. a fantasztikus, friss zöldborsóból készült levesbe új-sárgarépa, -hagyma (amit még ősszel dugdostunk el), új-fehérrépa, stb. kerüljön. Tettünk bele néhány csirkeszárnyat, vagy –lábat, ami kellemes húsleves-ízt adott neki. Nem is rántottuk be, annyira finom volt. Megszórtuk friss petrezselyemmel a tetejét. Fenséges volt!





Aztán jöttek a nyári gyümölcsök. Kacsoztuk az epret, hogy gyönyörű gyümölcs teremjen rajta. Fára másztunk cseresznyéért, meggyért, barackért, leszedtük a bokorról a piszkét (egres), ribizlit, málnát. 


Egész nyáron termett a feketeszeder. Ősszel megráztuk a diófát, mandulát, közben szemezgettük a korai szőlőt......






Teleettük magunkat vitaminnal. Mindenfélével. Kint voltunk a Napon, hogy D-vitamint is kapjunk. Rengeteg főzeléket ettünk, és húst alig, mert egészen más volt az étkezési kultúra. Hús csak hétvégén került az asztalra, de ettünk tojást, tésztát, sok-sok levest.  


 


Nem volt gond az allergiával, legfeljebb kis szénanáthát kaptunk. 






Késő ősszel kukoricát morzsoltunk, felvittük a padlásra, a búzás zsákokkal együtt. Egyszer-egyszer télen disznótoros volt.  Saját baromfiudvarból biztosítottuk a friss csirkehúst, tömtük a kacsát, libát. Nem volt Uniós szabályozás, ami csak a libatömést tartja állatkínzásnak, de a bikaviadalra szemet húny. 

Észre sem vettük, és/de minden vitamint beszereztünk az ételből.
Ma minden megváltozott. MINDEN! És nem feltétlen előnyére. És féltem a ma felnövő generációkat, akik az elmúlt 20 év óta nőttek föl, és ma születnek. Mi vár rájuk?

Jó hír, hogy az Ayurveda 5000 ezer éves szellemisége pont ezen alapszik. Azon, hogy csak akkor tudunk egészségesek maradni, ha megmaradunk az ősi természet gyermekeként. Ha nem azt eszünk, amit a Földünk ad, akkor, amikor adja. Nem előbb, nem később. Nem módosítunk, nem műtrágyázunk. 

Sokféle vitaminról írtam már. Sokféle étrend-kiegészítőt ajánlottam már. Most nézzük a B12-t, mi mindenre is jó, ill. miért fontos, hogy szervezetünkben elegendő legyen? A B12-vitamin egyik „érdekessége” ugyanis, hogy a hiánytünetek nem azonnal, hanem évek múlva jelentkeznek.

* A B12-vitaminra szüksége van az agyunknak, az idegrendszerünknek – hogy nyugodtak legyünk, ne stresszeljünk. Hogy kiegyensúlyozottak, optimisták és szellemileg frissek maradjunk. Amennyiben nincs elegendő ebből a vitaminból a szervezetünkben, akkor idegesek és akár még depressziósok is lehetünk.
* A csontfejlődéshez – hogy elég erős legyen, ne törjön könnyen. A kalcium megtámogatja, elősegíti, hogy a B12-vitamin fel tudjon szívódni, így kalciumban gazdag ételeket is érdemes emellett a vitamin mellett fogyasztani.
* Az izmainkhoz – hogy egészségesen működjenek.  Felelős végtagjainkért, hogy ne küszködjünk zsibbadásával, járási nehézséggel és szájgyulladásokkal, állandó fáradtsággal.
* Részt vesz az energia- és a vasanyagcserében, illetve a vörösvértestek építésében.
* Ennek a vitaminnak a hiánya menstruációs panaszokat és még kellemetlen testszagot is képes okozni.
A B12-vitamin talán az egyik legfontosabb vitamin szervezetünk számára. A vegetáriánusok nagy része szenved B12-vitamin-hiánytól, márpedig ha nincs, vagy csak kevés van a szervezetükben belőle, akkor súlyos idegrendszeri zavarokkal kell szembenézniük, de ez a vitamin is tehet például a szklerózis multiplex nevű betegség kialakulásáról.
Milyen táplálékokban lelhető fel ez a vitamin? A májban, az osztrigában, a makrélában, a heringben, a pisztrángban, a szardíniában, a baromfiban, a tejben és a tojássárgájában, vagyis az állati eredetű élelmiszerekben. 


A kagylók és a rákok is sok B12-vitamint tartalmaznak, hiszen a vízből kiszűrt mikroorganizmusokkal táplálkoznak. A tenger más kincsei, mint például az algák vagy a tengeri moszatok is gazdag forrásai a B12-vitaminnak, hiszen ezekben is sok mikroorganizmus található, amelyekkel szinte szimbiózisban élnek együtt.

 
Ezen kívül rengeteg B12-vitamint tartalmaz még a sörélesztő is. Az élesztők olyan élő anyagoknak számítanak, amelyek ezt a vitamint a természetben képesek szintetizálni.
Amennyiben nincs rendben a bélflóránk, akkor a B12-vitamin felszívódása nehezebben történik. Idősebbeknek fokozottabban ügyelniük kell arra, hogy elegendő B12 vitaminhoz jussanak, hiszen a bél felszívóképessége a korral jelentősen lecsökken.


Az itt található anyagok pusztán informatív jelleggel bírnak, önmagukban nem alkalmasak gyógyításra, ill. arra, hogy saját diagnózist állítsanak fel.
Az oldal üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal az itt megosztott tartalmak felhasználásából eredő egészségügyi problémákért, még akkor sem, ha az adott tartalmat szakorvos véleményezte.
Panaszaikkal minden esetben keressék fel háziorvosukat vagy a megfelelő szakrendelést!

Forrás
fotó: pixabay 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése