2020. szeptember 17., csütörtök

MIÉRT ÁLL MEG A HAJ NÖVEKEDÉSE, ÉS MIÉRT VÉKONYODIK EL

Sokszor írtam már a hajról, a különböző samponokról, sampon-összetevőkről. Pl. itt. De - mint tudjuk - azok tünetkezelések, fontos a megelőzés.

Ki ne aggódott volna már azért, mert vékony szálú (lett) a haja? Fontos tudnunk, hogy bizony a genetika és az életkor igen fontos szerepet játszik a haj növekedésében. Bármi befolyásolhatja, pl: Örökletes kopaszság, fizikai vagy pszichés stressz, hirtelen hormonális változások, pajzsmirigy problémák, táplálkozási hiányosságok, káros frizurák, fejbőr-fertőzések, alopecia areata és bizonyos gyógyszerek szintén gátolhatják a haj növekedését.

Tudtátok, hogy egy hajszál teljes növekedési ciklusa 3-5 év között mozog? És, hogy a hajunk alig fél centiméterrel nő egy hónap alatt? Normális esetben a haj nem növekszik folyamatosan. Minden szőrtüsző ciklikusan működik, van, hogy hirtelen növekszik, aztán pihenő fázisban van, itt akár 2-4 év között is ellehet. Végül az utolsó fázisában 2-4 hónapig tartózkodik, majd kihull. Minden szőrtüsző átmegy ezen a növekedési szakaszon, mielőtt szünetet tartana és rövid ideig inaktívvá válna. De mi ebből csak azt vesszük észre, hogy épp most erősebben hullik, vagy most épp nem annyira.

Minden sampon- vagy kondicionáló reklám egy dús hajú manökent mutat.
Hát ki ne szeretne ilyet? De egyet biztosan tudok: akinek vékony szálú és kevés, egyenes, szök-haja van, egyértelműen az ellenkezőt szeretné, azaz dús, vastag szálú, minimum hullámos hajat.

De higgyük el, ez fordítva is igaz! Mi befolyásolhatja tehát?

1. Genetika

A hajszín, a hosszúsága, vastagsága a génektől függ. Ezt egyértelműen igazolhatom. Nekem „sikerült” édesapám elég vékony szálú és szögegyenes haját örökölnöm, míg a testvérem erős, drótszálú, vörös haját anyukánktól örökölte. Hát nem igazságtalan? Egész életemben daueroltatnom kellett a hajamat, hogy valahogy tartson (most már színezni is kell).

Érdekesség, hogy pl. az ázsiaiak esetében hosszabb a növekedési fázis, mint a kaukázusinál, míg az afro-karibi térség növekedési rátája a fele a kaukázusiakénak.

2. Életkor

Egyértelműen befolyásoló tényező. Sajnos így van. A korral a pigmentvesztés erősödik, és őszülést okoz. Ugyanakkor ez is lelassíthatja a haj növekedését és a szálak vékonyodását okozhatja.

3. Alopecia Areata (foltokban kopaszodás)

Ez egy olyan autoimmun-állapot, amikor az immunrendszer megtámadja a hajhagymák sejtjeit, és ezért a haj foltokban hullani kezd. Sajnos nagyon úgy tűnik, hogy a genetika erős szerepet játszthat ebben. Akiknél olyan betegségek, mint pl. a szénanátha, a vitiligo, a Down-kór, a káros vérszegénység, pajzsmirigy betegség, asztma, előfordul, nagyobb az alopecia areata kialakulásának. Gyógyszeres kezeléssel, fényterápiával kezelhető, és az esetek több mint 90% -ában a haj visszanő és a kopasz foltok önmagukban eltűnnek 12 hónapon belül.

4. Örökletesség

Ez az egyik leggyakoribb ok. Az öregedési folyamat, a hormonszint és a genetika kombinációja okozza. A tesztoszteron hatása miatt vékonyabb és rövidebb lesz a haj, sőt, a növekedés akár teljesen leállhat. Férfiaknál a haj vége elvékonyodik, míg a nőknél a hajhullás erősebb lehet.

5. Fizikai vagy pszichés stressz

Ez sajnos nagyon sok mindent kiválthat. Az ún. „telogén effluvium” néven ismert állapotban szenvedő embereknél erősebb a hajhullás. Súlyos pszichés stressz vagy egyéb, a testet erősen megterhelő fizikai tényezők, pl. műtét, fizikai trauma, rendkívüli súlycsökkenés, súlyos fertőzés, magas láz vagy betegség kiválthatja ezt az állapotot. De szerencsére ez nem tart tovább fél évnél.

6. Hormonális változások

Hirtelen változik meg a hormonszint pl. terhesség, vagy menopauza alatt.  Az ehhez köthető hajvesztés fél-1 év alatt szerencsére megszűnik. Nőgyógyászati problémák is okoztatnak hajhullást.

7. Pajzsmirigy-gondok

A pajzsmirigy problémái a haj elvékonyodását is okozhatják. A pajzsmirigy-hormon tevékenységet szabályoz, többek között az anyagcserét is. Ha a pajzsmirigyhormonok működése alacsony, az egyértelműen okozhat hajvesztést. Ha pajzsmirigy-túlműködés lép fel, az súlyvesztést, szabálytalan szívverést, szorongást, fokozott izzadást, hasmenést és izomgyengeséget okozhat, míg a hypo-thyreosis lassúságot, székrekedést, hidegérzetet, kevesebb izzadást, súlygyarapodást, rekedtes hangot és duzzadt arcot.

8. Bizonyos gyógyszerek

Nagyon sok gyógyszer, mint pl. a fogamzásgátló tabletták, a kalcium-felszívódást blokkolók, retinoidok, béta-blokkolók, bizonyos nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok), bizonyos antidepresszánsok stb. gátolhatják a haj növekedését és hajhullást okozhatnak. Ha hajának elvékonyodását tapasztalja, új gyógyszer kezdése után, feltétlen konzultáljon orvosával, hogy nem okozhatja-e azt a gyógyszer.

9. A vas, fehérjék, cink vagy biotin felszívódási, táplálkozási hiányosságai

Kutatások szerint táplálkozási hiányosságok is gátolhatják a haj növekedését. Ilyen lehet pl. a vashiány, mely kóros esetben okozhat hajhullást. De ezen kívül töredezhet a köröm, repedések lehetnek a száj sarkában (kipállik). A fáradtság, légszomj, hideg végtagok mind-mind a vas hiányát jelzik. A cink, biotin vagy fehérje hiánya is okozhat hasonló tüneteket. Figyeljünk oda az étkezésünkre, ez nagyon fontos. Ha nincs módunk minden nap friss gyümölcsöt, zöldséget enni, akkor mindenképpen szerezzünk be megfelelő táplálék-kiegészítőket, melyek tartalmazzák azokat a gyógynövényeket, melyekből a szervezet felszívja a szükséges vitamint és ásványi anyagokat.

10. A fejbőr fertőzései

A gombás fertőzések a szőrtüszőt támadják, és foltokban kihullhat a haj. Helyén viszkető, duzzadt, kipirosodott területek maradnak. Mindenképpen kezelni kell.

11. Káros frizurák, és hajkezelések

Akár hiszik, akár nem, vannak frizura-trükkök, melyek bizony gyakran ártanak a hajnak. Ilyen lehet pl. a hajhosszabbítás, u.i. a hajtüsző fölösleges terhelésnek van kitéve. Ilyen a szoros lófarok is. Ezeknek a frizuráknak a hosszú távú használata akár a hajhagymákat is károsíthatja, és tartós hajvesztést okozhat.

Ide tartoznak még a különböző (kemény) vegyi anyagok is, mint pl. a nem megfelelő festék, vagy épp a dauervíz.

Ajánlom tehát a különböző gyógynövény-tartalmú, valamint ayurvedikus samponokat és hajkondicionálókat. Ezek külső és belső szinten vigyáznak a szervezetre, a haj- és bőr állapotára.   






 

 

Jogi nyilatkozat: A tartalom pusztán informatív és oktatási jellegű, probléma esetén csak a megfelelő tanúsított orvosi vagy egészségügyi szakemberrel konzultálva használja a tartalmat.

Forrás:  

képek: pixabay 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése